Staff

Headteacher – Mr Simon Brown

Deputy Headteacher – Mrs Gemma Dawson

Teachers

Air Zone

Charlotte Lock (Special Educational Needs & Disability  Co-ordinator (Hedgehog)

Abigail Mclenaghan (Squirrel)

Stephanie Taylor  (Hedgehog)

Fire Zone

Lauren Bollom (Flame)

Rebecca McDonald (Spark)

Anna Pennington (Blaze)

Namoi Saywell (Part-time Flame/Spark)

Rubie Webb (Ember)  

 

Earth Zone

Anja Bishop (Andes)

Rita Brice (Alps)

Kirsty Davies (Himalayas)

Paul Gabb (Rockies)

 

Water Zone

Ryan Calvey (Nile)

Anna Cranmer (Maths lead/Thames)

Lucy Evans (English, Wider Curriculum leader, Mississippi)

Aaron Pritchard (Amazon)

Sandra Cardy (Part-time cover Water Zone/Earth Zone)

 

Family Link Adviser 

Mrs Jenny Hatcliffe    

Higher Level Teaching Assistants

Jenny Newbolt

Melanie Balch

Teaching Assistants

Kam Banghar

Claire Bryant (Forest School Leader)

Marion Davis

Jo English                                                                                          

Samantha Garmston

Nicola George   (Medical & Health Liaison)

Sarah Hawley   

Jan Smith                                                               

Karen Thornell

Reading Assistant – Mrs Michelle Weeks

School Business Manager – Mrs Susan Dix

Administrative Assistants

Mrs Lesley Fudge

Mrs Heather Hieron

 

Senior Lunchbreak Supervisors

Mrs Wendy Parker

Mrs Louise Parsons

Lunchbreak Supervisors

Sue Downes

Deborah Hardwick

Carina Little

Sandra McLeary

Jayne Bendle                                                                    

Natasha Derrick             

Louise Parsons

Lorrita Powell 

Katy Moon

Sarah Clapp                                                                    

Kitchen Unit Manager – Mrs Emma Langdon  

Kitchen Assistants

Miss Kerry Clements

Mr Paul Crockford

Mrs Marie Kelly

Breakfast Cook – Mrs Jane Ryall

Caretakers – Mr Adrian Burnell and Mr John Crane

Cleaners

Mrs Donna Frost

Mrs Marie Kelly

Miss Angela Pyne

Mrs Sandra Sperring

Breakfast Club Supervisors

Jayne Bendle                                                                    

Sue Downes

Wendy Parker

Katy Moon

Sarah Clapp

After School Club Supervisor – Sue Downes

After School Club Assistants

Jayne Bendle

Katy Moon